Ułatwienia dostępu

Jak dobrze wypaść przed kamerą 🎥 ?

Problematyka występowania przed kamerą

Niektórym występowanie przed kamerą przychodzi z niezwykłą łatwością. Czują się jakby plotkowali z dobrym kolegą przy kawie i nie przejmują się tym, jak wielu ludzi może to zobaczyć, albo czy się nie skompromitują. Jednak większość osób jest takimi rzeczami wręcz przerażona. I nic w tym dziwnego. Wielu z nas przejmuje się swoją reputacją i oceną przez innych ludzi. Dlatego tak ważne jest dla nas to, jak się zaprezentujemy. Jest to główna przyczyna tak zwanej tremy.

To, czy jest nam łatwiej czy trudniej w kontakcie z kamerą często też zależy od naszego temperamentu. Na przykład ekstrawertycy czują się dobrze w otoczeniu ludzi i w centrum uwagi. Nawet jeśli zamiast ludzkiego wzroku mają na sobie wzrok kamery, jest łatwiej nawiązać z nią relację i w efekcie swobodę występowania przed nią. Nie przeszkadza im fakt, iż to na nich będzie skupiona cała uwaga widza i że to oni muszą prowadzić show. Natomiast introwertycy z jednej strony mogą czuć ulgę, że nie muszą występować przed prawdziwą publicznością, ale z drugiej świadomość tego, że są obserwowani może ich przytłoczyć, gdyż z zasady nie lubią być w centrum uwagi. Oczywiście jest to uogólnienie, są wyjątki od tej reguły, ale przeważnie nasz charakter determinuje nasze początkowe odczucia związane z kamerą. Początkowe, ponieważ można z tym walczyć i są sposoby, dzięki którym można poczuć się pewnie przed obiektywem.

Jak radzić sobie z tremą ?

Przyczyn stresu związanymi z wystąpieniami publicznymi lub przed kamerą jest wiele. Przy większości pomaga samoświadomość, że nie musimy się obawiać pewnych konsekwencji. Na przykład jednym z częstych powodów jest obawa, że podczas nagrywania zapomnimy jakiegoś fragmentu tekstu, albo się zająkniemy bądź zawiesimy. Jeśli nasz nagranie nie jest puszczane na żywo, zawsze można poddać takie nagranie odpowiedniemu montażowi. Możliwe jest, aby wyciąć pauzy, które nam się przydarzyły, albo dograć i wkleić fragment, o którym zapomnieliśmy powiedzieć. Może wiedza ta nie sprawi, że nie będziesz popełniał błędów, ale dzięki niej nie będziesz się teraz martwił, że jeśli coś pójdzie nie tak, to nie da się tego uratować. Niestety nie mamy przywileju związanego z montażem w przypadku transmisji na żywo. Tutaj zamiast skupić się na naprawie potencjalnych błędów, trzeba zadbać o ich nie popełnienie. Jeśli myślisz nad czytaniem tekstu z kartki w takim przypadku, to lepiej tego nie rób. Przed kamerą najbardziej liczy się naturalność. Tekst trzeba opowiadać a nie recytować.
Z o wiele bardziej pozytywnym odzewem spotka się wystąpienie, które będzie naturalnie mówione z pewnymi drobnymi wpadkami, niż mozolnie czytane bez żadnych wpadek. Publiczność odczuje sztuczność i szybko się znudzi. Z tego stwierdzenia płynie też wniosek, że jeśli chcemy dobrze wypaść, to przede wszystkim należy się skupić na jak najbardziej naturalnym zachowaniu, a nie perfekcji. Perfekcja nie jest rzeczą naturalną dla ludzi, dlatego czasem drobna pomyłka potrafi zbliżyć w pewien sposób widza do występującego, gdyż daje mu uczucie, że przed kamerą też stoi człowiek.

Sama świadomość wyżej wspomnianych rzeczy może jednak nie wystarczyć i jeśli dalej nie czujesz się na siłach, warto jest ćwiczyć swoje wystąpienie w domu. Najlepiej przed lustrem lub kimś bliskim, ponieważ wtedy szybciej oswoimy się z uczuciem, że jestem obserwowani, bo łatwiej jest nam przezwyciężyć związany z tym dyskomfort, jeśli jest to osoba nam bliska. Będzie ona nas wspierać, my się szybciej przed nią otworzymy, a jednocześnie dobrze przećwiczymy nasz tekst. Na samym wystąpieniu możemy użyć mocy wyobraźni i spróbować zwizualizować sobie kamerę, jako właśnie tą bliską osobę, albo wyobrazić sobie, że nie oglądają nas tysiące ludzi, tylko ktoś nam bliski. Możesz pójść też o krok dalej i wyobrazić sobie rzeczywistość, w której wypadasz świetnie, a publiczność klaszcze z zachwytu. Zmotywuje to nas do spełnienia takiego scenariusza w ramach psychologicznej zasady samospełniającej się przepowiedni.

Pomyłki są oczywiście nieuniknione i zdarzają się najlepszym. Prawdziwą sztuką nie jest ich niepopełnianie, a wychodzenie z nich. Pomaga w tym skromność i poczucie humoru. Czasem, aby ktoś popatrzył na wpadkę bardziej pobłażliwie i wyrozumiale, wystarczy powiedzieć zwykłe przepraszam. Można przy tym dodać skromny i lekki uśmiech, albo jeśli mamy taką zdolność, starać się obrócić to w krótki żarcik. Nie każdy jednak jest komikiem, dlatego nie rób nic na siłę i staraj się, abyś wpadł naturalnie. Zdecydowanie zmniejszy to jakiekolwiek negatywne odczucia wśród publiczności, o ile takie w ogóle się pojawią.

Jeśli w przypadku większego wystąpienia, realizowanego przez ekipę filmową, masz szansę porozmawiać z kimś z realizatorów, możesz to jak najbardziej zrobić. Gdy porozmawiasz z kimś takim, odstresujesz się trochę i będziesz czuł się swobodniej w jego otoczeniu. Jeśli masz udzielić wywiadu, najlepiej nawiąż relację z gospodarzem programu. Po wejściu na  antenę, rozmowa będzie swobodna i naturalna.

Z tych drobniejszych wskazówek walki ze stresem warto wspomnieć o wyspaniu się. Wielu nie docenia siły dobrze przespanej nocy. Świetnie też działa pyszny posiłek. Na randki chodzi się do restauracji, ponieważ jedzenie wzbudza w ludziach uczucie zadowolenia oraz inne pozytywne emocje. Te same emocje mogą ci pomóc podczas występu. Pomocny również jest krótki spacer na świeżym powietrzu. Są to naprawdę niewielkie rzeczy i niekoniecznie wszystkie mogą się sprawdzić. Niektórzy chociażby całkowicie tracą apetyt na samą myśl bycia obserwowanym. Ale warto spróbować zrealizować chociaż kilka z tych punktów, bo akurat może się okazać, że nam pomogą.

Wizerunek przed obiektywem

Przygotowanie samego siebie nie polega tylko na zwalczaniu stresu i nauczeniu się swojego tekstu. Ważne jest też odpowiednie ubranie. To, jak się ubierzemy, ma ogromne znaczenie. Pierwszym elementem prawidłowego ubioru jest dopasowanie stroju do sytuacji. Robi się to podczas wystąpień stacjonarnych i trzeba to robić również w przypadku online przed kamerą. W zależności od okoliczności trzeba się ubrać formalnie, elegancko lub luźno acz schludnie. Przy wyborze ciuchów pamiętaj, że kamera lubi jednolite kolory, matowe tkaniny. W kamerze źle będą wyglądały wszelkie wzorki typu prążki, paski lub kratki. Sprawi to, że ubranie będzie się mieniło kolorami i skakało na obrazie. Wyjątkiem mogą być tylko duże wzory, jak nadruki na t-shirtach. Faktura materiału również jest istotna. Ubranie nie może się błyszczeć, ani za bardzo odbijać światła, gdyż prześwietlą obraz. Nie zapomnij, aby stosując się do tych reguł, nie odebrać sobie wygody. Występowanie w niewygodnych ubraniach odbierze nam uczucie komfortu i spotęguje stres. Kluczowe jest także dopasowanie ubrań do tła. Trzeba zachować kontrast barw. Nie można nałożyć białej koszuli, występując z białą ścianą jako tłem. Będziesz się zlewał z całym obrazem. W przypadku białej ściany ubierz czarną koszulę i na odwrót. Stosuj kontrast. A tak wspominając o tle występu, to wiedz, że warto je dobrze zaaranżować. Tłoktóre jest ciekawe, intrygujące, może nawet trochę tajemnicze, utrzyma większą uwagę widza, trudniej będzie go znudzić, gdyż gdy przestanie patrzeć na ciebie, to zamiast wyłączyć filmik, porozgląda się po tylnym planie, a potem wróci do ciebie, nie przestając cię przy tym słuchać. Jednak uważaj, abyś nie przesadził, bo jeśli widzowie od początku skupią się na tle zamiast na tobie, to też nie dobrze.

Wracając do aspektów dotyczących przygotowania samego siebie, to trzeba przypilnować biżuterii. Im jej mniej, tym lepiej. Nie tylko ze względu na to, że może ona za bardzo odbijać światło, co może popsuć obraz, ale też dlatego, że jeśli jest jej dużo, jest wyrazista i na dodatek jeszcze się kołysze, to szybko zdekoncentruje ona widza i utrudni mu odbiór wystąpienia.

O dziwo odwrotna sprawa tyczy się makijażu. Kamera bardzo lubi wyraźny makijaż. Delikatny makijaż łatwo ginie w mocnym oświetleniu, które jest często spotykane przy nagraniach. Oczywiście jeśli oświetlenie nie jest mocne, to lepiej zastosować bardziej naturalny make-up. Najważniejszym elementem makijażu filmowego jest puder. Mocny puder przykryje wszystkie niedoskonałości cery, sprawiając wrażenie nieskazitelnej. Sprawi, że skóra nie będzie się błyszczeć w obiektywie i stanie się bardziej matowa. Mogą z niego korzystać zarówno kobiety jak i mężczyźni. Jeśli na planie obecna jest wizażystka, najlepiej słuchać się jej porad i dać jej działać. Jeśli nagrywasz w warunkach domowych lub skromnych, to naprawdę nie musisz się martwić o skomplikowany makijaż.

Jak dobrze występować ?

Podczas wystąpień najważniejszy jest sposób w jakim mówisz. Przede wszystkim nie możesz się spieszyć. Pośpiech jest zrozumiały w przypadku stresu, jednakże to właśnie on jest główną przyczyną wpadek i błędów. Dla rozluźnienia przed występem, daj sobie czas, przyjdź wcześniej, jeśli masz możliwość, postój 10 minut na scenie lub w pobliżu niej, weź 10 głębokich wdechów, zrób kilka ćwiczeń artykulacyjnych dla rozruszania ust i zacznij spokojnie mówić. Podczas występu również oddychaj spokojnie przez przeponę. Jeśli będziesz miał szczęście i skupisz się na swoim występie, to zapomnisz, że jesteś nagrywany. Jeśli nie będziesz się spieszył, nie będziesz zjadał końcówek i lepiej zaakcentujesz najważniejsze rzeczy i zakończenia zdań. Myślenie, aby ,,skończyć jak najszybciej” jest niezwykle zgubne.

Unikaj wypełniania pauz przerywnikami typu ,,eeee” albo ,,yyyy”. Jest to irytujące dla widzów i sprawia się wtedy wrażenie nieprofesjonalnego. Jeśli potrzebujesz pauzy na zebranie myśli, to naprawdę lepiej, jeśli będzie ona wypełniona ciszą. Unikaj też pokasływania, odchrząkiwania oraz głośnego przełykania śliny.

W przypadku pomyłki, staraj się nie irytować i martwić. To tylko pogorszy twoją sytuację. Zamiast tego albo zastosuj się do wcześniejszych rad, albo jeśli nie jesteś do nich przekonany, idź pewnie dalej i zachowuj się tak, jakby nic się nie wydarzyło. Dzięki temu popełniony błąd nie będzie tak dostrzegalny przez publikę.

Ważne jest, aby przygotować się od strony merytorycznej, możesz napisać scenariusz wystąpienia albo nawet cały jego tekst, ale nigdy nie ucz się go na pamięć. Nawet jeśli ci się uda, prawdopodobnie zamiast go opowiadać, będziesz go bardziej recytował, co sprawi, że wypadniesz nienaturalnie. Natomiast gdy zapomnisz jakiegoś fragmentu, to zamiast skupić się na opowiedzeniu go, będziesz starał się go sobie przypomnieć, co będzie skutkować zbyt dużą pauzą i publiczność domyśli się, że nie wiesz, co powiedzieć. Dlatego przygotowany przez siebie materiał musisz za każdym razem opowiadać własnymi słowami. Wtedy twoje wystąpienie będzie naturalne i będzie się go miło słuchało.

Dopełnieniem odpowiedniej mowy, jest odpowiednia gestykulacja. Musisz unikać silnej ekspresji emocji. Nie poruszaj się niepotrzebnie, nie kołysz na boki, nie dotykaj rękami twarzy. Zachowaj wyprostowaną pozycję, nie wskazuj palcem w kamerę i nie podnoś głosu. Nie bujaj się i nie przenoś ciężaru ciała z nogi na nogę. Zamiast tego rozstaw szerzej nogi. Będziesz dzięki temu stał stabilnie i pewnie oraz poprawi to pracę twojej przepony, co ułatwi ci wypowiadanie się i zwiększy pewność siebie. Bądź opanowany i mów spokojnie. Ale pamiętaj, aby nie tracić energii, nie przemawiać monotonnie oraz nie szeptać do mikrofonu. Jeśli będziesz mówił żywo, z pewną pasją, to zaciekawisz odbiorców i zapewnisz sobie sukces.

Pamiętaj też, aby patrzeć w kamerę. Jeśli obiektyw cię onieśmiela lub stresuje, możesz delikatnie odwrócić wzrok w inną stronę, ale tylko trochę. Nie błądź wzrokiem, unikaj patrzenia w inną stronę niż jest kamera i nie zamykaj oczu. Wyjątkiem jest, kiedy występujesz wraz z drugim rozmówcą, na przykład udzielasz wywiadu. Wtedy musisz skupić swój wzrok na drugiej osobie i unikać spoglądania w kamery. Nie zaglądaj też podczas wystąpienia za kulisy. W swoim domu nie skupiaj się na tym, co dzieje się w drugim pokoju, a w studiu telewizyjnym nie interesuj się ekipą filmową. Może być to trudne, ponieważ jest to pewien czynnik rozpraszający, dlatego tak ważna jest samokontrola i pełne skupienie na jednej rzeczy.

Podczas występu pomocne w odbiorze twojego wystąpienia jest nawiązanie relacji z widownią. Przywitaj się, przedstaw i skróć w ten sposób dzielący was dystans. Zapewni to nieco luźniejszą atmosferę, a dla niskiego poziomu stresu swoboda jest ważna. Zachęć też publiczność do interakcji. Zachęć ją do zadawania pytań lub sam zadawaj pytania. Zaangażuj i zachęć do myślenia. W ten sposób o wiele trudniej będzie się ludziom znudzić oraz pomoże im w przyswojeniu rzeczy poruszanych na twoim wystąpieniu.

Kilka praktycznych porad technicznych

 Bardzo wygodne jest mieć do dyspozycji ekipę filmową. Dźwiękowcy, operatorzy kamery, oświetleniowcy i cała reszta osób zrobi wszystko za ciebie, a ty nie musisz się o nic martwić. Jednak jeśli chcesz nagrać coś samodzielnie, to musisz to wszystko sam zorganizować. Na szczęście w warunkach domowych nie jest to tak trudne jak w przypadku profesjonalnych realizacji, dlatego kilka praktycznych porad w tym czy innym naszym artykule pomoże ci zrozumieć, jak obsługiwać się z filmowym sprzętem tak, aby dobrze wypaść przed kamerą.

Jednym z najważniejszych elementów w nagraniu jest oczywiście obraz. Jeśli chcesz samodzielnie coś nagrać, musisz poznać podstawowe zagadnienia obsługi obrazu. Nie wymagaj od siebie pozyskania nie wiadomo jakiej wiedzy. Na początku wystarczą podstawy. Prawdziwych filmowców kształtuje doświadczenie, dlatego nie zrażaj się i ćwicz. Natomiast co do podstaw, to pamiętaj o odpowiednim ustawieniu ciekawe kadru na tle, które sobie wcześniej przygotowałeś. Musisz dobrze ustawić ostrość, balans bieli, przesłonę czy migawkę. Jak wszystko odpowiednio dostosować można znaleźć w wielu poradnikach. Możliwe, że sami niedługo taki stworzymy 🙂 Jako informacje wstępne polecamy ustawić migawkę na 1/25. Zapewni ci to najbardziej przyjemny dla oka wygląd filmu.

Drugą najważniejszą rzeczą jest dźwięk. Dla najlepszej jakości, odstaw mikrofon około 5-10 centymetrów od ust. Jeśli posiadasz mikrofon krawatowy, czyli taki przypinany do ubrania, przypilnuj, aby nie przysłaniał go żaden materiał i nie utrudniał przez to przechwytywania twojego głosu. Uważaj, aby podczas gestykulacji, nie uderzyć w niego. Sprawdź także, czy podczas twojego drobnego ruszania się, nie będzie się on o nic ocierał. Jeśli masz na sobie biżuterię, musisz też zwrócić uwagę na to, czy naszyjnik nie będzie brzęczał lub uderzał o mikrofon.

Aby wszystko poprawnie nagrać i wypaść korzystnie przed kamerą, niezbędne jest też dobre oświetlenie. W warunkach domowych nie musi być ono mocne. Może poeksperymentować z ustawieniem swoich lampek domowych lub wykorzystać zwykłe światło dzienne. Pamiętaj tylko, aby nie siedzieć tyłem do okna. Najlepiej siedź przodem do niego. Uważaj też, aby nagranie nie było za jasne.

Jeśli masz przy sobie telefon, nie tylko go wycisz, ale i włącz tryb samolotowy. Dlaczego? Ponieważ połączenia przychodzące, nawet jeśli Twój telefon jest wyciszony, zakłócają dźwięk bezprzewodowych mikrofonów. Choć akurat ta rada dotyczy bardziej występowania w profesjonalnych realizacjach niż nagrań w warunkach domowych.

Kilka praktycznych porad technicznych

A po występie, gdy jesteśmy już po wszystkim, nie zadręczaj się tym, że wypadłeś źle lub nieprofesjonalnie. Pierwszy raz zawsze jest najgorszy i to praktyka czyni mistrza. Nie bój się konstruktywnej krytyki, ale też bądź wyrozumiały dla siebie i traktuj ją z lekkim dystansem. Grunt to się nie załamywać i wyciągnąć wnioski. Daj sobie czas i zachowaj cierpliwość. Od tego momentu będzie już tylko lepiej.

WERSJA DŹWIĘKOWA

WERSJA W JĘZYKU MIGOWYM

error: Content is protected !!